CUPRINS

Descoperiri arheologice        

A, B, C, D, E, F, G, I, J, L, M, N, O, P, R, S, Ş, T, V, Z

 

HOME INSTITUT

ARHEOLOGIE ŞI ISTORIE (I)

Descoperiri din judeţul Caraş-Severin

 

 

Autor: Sabin Adrian Luca

ISBN 973-709-067-5, Editura Economică, 2004.

Prelucrare Web: Cosmin Suciu; Powered by: Institutul pentru Cercetarea Patrimoniului Cultural Transilvanean în Context European (IPTCE)

 

 

 

TABEL IV

 

Repartizarea descoperirilor arheologice din epoca bronzului şi Hallstatt

în judeţul Caraş-Severin

 

1. Epoca bronzului, fără alte precizări

2. Epoca timpurie a bronzului

3. Epoca mijlocie şi târzie a bronzului

4. Cimitire de epoca bronzului sau hallstattiană

5. Epoca hallstattiană, fără alte precizări

6. Hallstatt timpuriu

7. Cultura Basarabi

8. Depozite de bronzuri sau aur şi descoperiri izolate de obiecte din cupru bronz, fier sau aur

 

Denumirea localităţii

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Anina (oraş)

-

-

-

-

X

-

-

X

Armeniş (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Baziaş (comuna Socol)

-

-

-

-

-

-

X

X

Băile Herculane (oraş)

X

-

-

-

X

-

-

X

Belobreşca (comuna Pojejena)

X

-

-

-

-

-

-

-

Berlişte (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Berzasca (comună)

-

-

X

-

-

-

X

X

Bocşa Montană (oraş Bocşa)

-

X

X

-

X

-

-

X

Bocşa Română (oraş Bocşa)

-

-

-

X

X

-

-

X

Borlovenii Vechi (comuna Prigor)

-

-

X

-

-

-

-

-

Brădişorul de Jos (oraş Oraviţa)

-

-

-

-

-

-

-

X

Brebu (comună)

-

-

-

X

-

-

-

X

Broşteni (oraş Oraviţa)

X

-

-

-

X

-

X

-

Buchin (comună)

-

-

X

-

-

-

X

X

Caransebeş (municipiu)

-

-

X

-

X

-

X

X

Caraşova (comună)

X

-

-

-

X

-

-

-

Câmpia (comuna Socol)

X

-

X

-

X

X

-

-

Ciclova Română (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Ciuchici (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Ciuta (comuna Obreja)

-

-

X

X

-

X

-

-

Comorâşte (comuna Forotic)

-

-

-

-

-

-

-

X

Cornuţel (comuna Păltiniş)

-

-

-

-

X

-

-

X

Coronini (comună)

X

-

-

X

X

-

X

X

Cozla (comuna Berzasca)

-

-

X

-

-

-

X

X

Dalboşeţ (comună)

X

-

-

-

-

-

-

-

Dalci (comuna Turnu-Ruieni)

-

-

-

-

-

-

-

X

Dezeşti (comuna Păltiniş)

-

-

-

-

X

-

-

-

Divici (comuna Pojejena)

X

-

X

-

X

-

-

-

Domaşnea (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Drencova (comuna Berzasca)

-

-

-

-

X

-

-

X

Duleu (comuna Fârliug)

X

-

-

-

X

-

X

-

Fârliug (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Fizeş (comuna Berzovia)

-

-

-

-

-

-

X

X

Frăsiniş (comuna Sicheviţa)

-

-

X

-

X

-

-

-

Gârlişte (comuna Goruia)

-

-

-

-

-

X

-

-

Gherteniş (comuna Berzovia)

-

-

-

-

X

-

-

-

Giurgiova (comuna Goruia)

-

-

-

-

X

-

-

X

Globu Craiovei (comuna Iablaniţa)

-

-

-

-

-

-

-

X

Gornea (comuna Sicheviţa)

X

X

X

-

X

-

X

X

Greoni (comuna Grădinari)

-

-

-

-

X

-

X

-

Iabalcea (comuna Caraşova)

-

-

-

-

X

-

-

-

Iablaniţa (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Iam (comuna Berlişte)

X

-

-

X

-

-

X

X

Iaz (comuna Obreja)

-

-

X

-

X

-

X

X

Ilidia (comuna Ciclova Română)

-

-

-

-

-

X

X

-

Ilova (comuna Slatina-Timiş)

X

-

X

-

-

-

X

-

Jupa (municipiul Caransebeş)

X

-

X

-

X

-

-

X

Lăpuşnicel (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Liborajdea (comuna Sicheviţa)

X

-

X

-

-

-

X

X

Liubcova (comuna Berzasca)

X

-

X

X

-

-

-

X

Macovişte (comuna Ciuchici)

-

-

-

-

X

-

-

-

Măceşti (oraş Moldova Nouă)

-

-

-

-

X

-

-

-

Mâtnicu Mare (comuna Constantin Daicoviciu)

-

-

-

-

X

-

-

-

Mehadia (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Mehadica (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Mercina (comuna Mehadica)

-

-

-

-

X

-

-

-

Milcoveni (comuna Berlişte)

-

-

-

-

-

-

X

-

Moceriş (comuna Lăpuşnicu Mare)

X

-

-

-

-

-

-

-

Moldova Nouă (oraş)

-

-

-

X?

-

X

-

-

Moldova Veche (oraş Moldova Nouă)

X

X

X

X

X

X

X

X

Moldoviţa (oraş Moldova Nouă)

-

-

-

-

-

-

-

X

Naidăş (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Nicolinţ (comuna Ciuchici)

-

-

-

-

X

-

-

-

Obreja (comună)

X

-

-

-

-

-

-

-

Ocna de Fier (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Oraviţa (oraş)

-

-

-

-

X

-

-

X

Păltiniş (comună)

-

-

X

-

X

-

-

X

Pârneaura (comuna Socol)

X

-

-

-

-

-

-

-

Pecinişca (oraş Băile Herculane)

X

-

-

-

-

-

X

-

Petnic (comuna Iablaniţa)

-

-

X

-

-

-

-

-

Petroşniţa (comuna Bucoşniţa)

X

-

-

-

-

-

-

X

Pojejena (comună)

-

-

-

-

X

-

-

X

Ramna (comună)

-

-

-

-

X

-

-

-

Remetea-Pogănici (comuna Fârliug)

-

-

-

-

-

-

X

-

Reşiţa (municipiu reşedinţă de judeţ)

-

X

X

-

-

-

-

X

Rusca (comuna Teregova)

-

-

-

-

-

-

-

X

Sacu (comună)

-

-

X

-

-

-

X

-

Sasca Montană (comună)

X

-

-

-

X

-

-

X

Sasca Română (comuna Sasca Montană)

X

-

-

-

-

-

-

-

Secu (municipiul Reşiţa)

X

-

-

-

-

-

-

-

Sicheviţa (comună)

X

-

-

-

X

-

-

-

Slatina-Timiş (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Socol (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Surducu Mare (comuna Forotic)

-

X

-

-

-

-

-

-

Şopotu Vechi (comuna Dalboşeţ)

-

-

-

-

X

-

-

-

Şuşca (comuna Pojejena)

-

-

-

X

-

-

X

-

Ticvaniu Mare (comună)

-

-

-

X

-

X

-

X

Tincova (comuna Sacu)

-

-

-

-

X

-

-

-

Tirol (comuna Doclin)

-

-

-

-

-

-

-

X

Valea Bolvaşniţa (comuna Mehadia)

-

-

-

-

X

-

-

-

Valea Sicheviţei (comuna Sicheviţa)

-

-

X

-

-

-

-

X

Valea Timişului (comuna Buchin)

-

-

X

-

X

-

X

-

Var (comuna Obreja)

-

-

X

-

X

-

-

-

Vălişoara (comuna Bucoşniţa)

-

-

-

-

X

-

-

-

Vărădia (comună)

X

-

-

X

X

-

X

X

Vrani (comună)

-

-

X

-

X

-

X

-

Vrăniuţ (comuna Răcăşdia)

-

-

-

-

X

-

X

-

Zăgujeni (comuna Constantin Daicoviciu)

X

-

-

-

-

-

-

X

Zlatiţa (comuna Socol)

X

-

-

-

-

-

-

-