b

Cuprins

 

Prescurtări

 

Mediul geografic

 

Repertoriul descoperirilor (AZ)

 

Perioade istorice (AZ)

         Paleolitic

         Neolitic şi eneolitic

         Bronz

         Hallstatt

         Latne

         Roman

         Medieval Timpuriu

         Medieval

        Descoperiri Monetare

style='font-

 

 REPERTORIUL ARHEOLOGIC AL JUDEŢULUI SIBIU

SITURI, MONUMENTE ARHEOLOGICE ŞI ISTORICE

Autor: Sabin Adrian Luca, Zeno Karl Pinter, Adrian Georgescu.

ISBN 973-590-856-5, Editura Economică, Sibiu 2003.

Volum realizat cu sprijinul deosebit al: Asociaţia NIKE pentru sprijinirea nvăţămntului şi cercetării istorice şi arheologice sibiene; S.C. Clio Consult S.R..L.; Fundaţia AZZOLA, Sibiu.

Copyright 2004 by Editura Economică 2003.

Seria Bibliotheca Septemcastrensis III, Universitatea Lucian Blaga Sibiu, Institutul pentru Cercetarea şi Valorificarea Patrimoniului Naţional n Context European.

 

 

REPERTORUIUL DESCOPERIRILOR

 

A B-C D-H I-N O-R    S T-Z

 

198. Sadu (Cd, Sodenbach, Zoodt, Tst), comună

199. Sankt Georgen (Zenthgyurgfolua, Zenthgerg, Sanctus Georgius) pustietate n hotarul localităţii Miercurea Sibiului

200. Sarba, sat desfiinţat nglobat la satul Hamba, comuna Şura Mare

201. Săcădate (Oltszakadt, Altszakadt, Sakadat, Sakadaten, Szakedot, Czekat), vechea denumire romnească Săcădet, localitate componentă a oraşului Avrig

202. Săcel (Szecsel, Feketeviz, Schwarzwasser, Nigra aqua), comuna Sălişte

203. Sădinca (Szedinkatanya), comuna Loamneş

204. Sălişte (Szelistye, Nagyfalu, Groendorf, Langendorf, Selischte), comună

205. Sărata (Szarata, Salzdorf), comuna Porumbacu de Jos

206. Săsăuş (Szszhz, Sachsenhausen, Sessenheousen), comuna Chirpăr

207. Sngătin (Kisenyed, Klein-Enyed, Klinonyeten, Enyed Minor), comuna Apoldu de Jos

208. Schmielen pustietate n hotarul localităţii Movile

209. Scoreiu (Szkor, Standorf, Kornberg), comuna Porumbacu de Jos

210. Scurta, sat desfiinţat, nglobat la comuna Slimnic

211. Sebeşu de Jos (Oltalssebes, Untersebesch, Unter-Schewesch, Schis), comuna Turnu Roşu

212. Sebeşu de Sus (Oltfelsősebes, Ober-Schewesch, Schis), comuna Racoviţa

213. Sibiel (Kisszeben, Szibiel, Budenbach, Biddenbach), comuna Sălişte

214. Sibiu (Nagyszeben, Hermannstadt, Hermestatt), municipiu

215. Slimnic (Szelhyek, Szelindek, Stolzenburg, Stulzembrich), comună

216. Stejărişu, comuna Iacobeni, vezi Proştea

217. Stodu, sat desfiinţat, nglobat la comuna Slimnic

218. Şalcău (Salk, Schalko, Schalkenberg), comuna Mihăileni

219. Şaroş pe Trnavă (Szszsros, Scharosch, Gross-Scharss, Schmersch, Sarus), localitate componentă a oraşului Dumbrăveni

220. Şeica Mare (Nagyselyk, Marktschelken, Grosschelken, Marktielken, Selk maior), oraş

221. Şeica Mică (Kisselyk, Kleinschelken, Klielken, Selk minor), comună

222. Şelimbăr (Sellenberk, Schellenberg, Schllembrich), comună

223. Şipot, sat desfiinţat, nglobat la satul Cornăţel, comuna Roşia.

224. Şmig (Somogyom, Schmieg, Schmiegen, Sumugus), comuna Aţel

225. Şoala (Slya, Schaal, Schal, Schalendorf, Schuel, Villa Sauli, Seol), comuna Axente Sever

226. Şomartin (Mrtonhegy, Martinsberg, Mrtelsberg, Mirtesbrch, Mons Martini), comuna Bruiu

227. Şoroştin (Sorostly, Schorsten, Schoresten, Schorstn, Caminus, Berunsten), comuna Şeica Mică

228. Ştenea (Isztina, Rumnisch-Stein, Wallachish-Stein, Stehnen, Blesch-Stenen), comuna Şeica Mare.

229. Şura Mare (Nagycsűr, Groscheuern, Griszschiern, Magnum Horeum), comună

230. Şura Mică (Kiscsűr, Kleinscheuern, Klieirn, Parvum Horeum), comună

 

 

A B-C D-H I-N O-R    S T-Z