CUPRINS

Descoperiri arheologice        

A, B, C, D, E, F, G, I, J, L, M, N, O, P, R, S, Ş, T, V, Z

 

HOME INSTITUT

ARHEOLOGIE ŞI ISTORIE (I)

Descoperiri din judeţul Caraş-Severin

 

 

Autor: Sabin Adrian Luca

ISBN 973-709-067-5, Editura Economică, 2004.

Prelucrare Web: Cosmin Suciu; Powered by: Institutul pentru Cercetarea Patrimoniului Cultural Transilvanean în Context European (IPTCE)

 

 

 

TABEL VI

 

Repartizarea descoperirilor arheologice din perioada medievală

 în judeţul Caraş-Severin

 

1. Descoperiri monetare

2. Cimitire

3. Aşezări

4. Biserici

5. Fortificaţii

6. Curţi nobiliare

7. Turnuri-locuinţă

8. Mănăstiri

 

Denumirea localităţii

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Anina (oraş)

-

-

X

-

-

-

-

-

Armeniş (comună)

-

-

-

-

X

-

-

X

Baziaş (comuna Socol)

-

X

-

X

-

-

-

X

Băile Herculane (oraş)

-

-

X

-

-

-

-

-

Bănia (comună)

-

-

-

-

-

-

X (?)

-

Belobreşca (comuna Pojejena)

-

-

-

X

-

-

-

-

Berlişte (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Berzasca (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Berzovia (comună)

X

-

X

X

X

X

-

-

Bocşa (oraş)

-

-

-

-

X

X

-

-

Bocşa Română (oraş Bocşa)

-

-

-

-

X

-

-

X

Bocşa Vasiovei (oraş Bocşa)

-

-

-

-

-

-

-

X

Bogâltin (comuna Cornereva)

-

-

-

-

-

-

-

X

Bogodinţ (comuna Sasca Montană)

X

-

-

-

-

-

-

-

Borlova (comuna Turnu-Ruieni)

-

-

-

-

-

-

-

X

Bozovici (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Brădişorul de Jos (oraş Oraviţa)

-

-

X

-

-

-

-

-

Brebu (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Broşteni (oraş Oraviţa)

-

-

X

-

-

-

-

-

Buchin (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Bucova (comuna Băuţar)

-

-

X

-

X

-

-

X

Cameniţa (comuna Sicheviţa)

-

-

-

X

X

-

-

-

Caransebeş (municipiu)

X

X

X

X

X

-

-

X

Caraşova (comună)

X

-

X

-

X

-

-

X

Câmpia (comuna Socol)

X

-

X

-

-

-

-

-

Cârnecea (comuna Ticvaniu Mare)

-

X

-

X

-

-

-

-

Ciclova Montană (oraş Oraviţa)

-

-

X

-

-

-

-

X

Ciclova Română (comună)

X

X

X

-

-

-

-

-

Ciortea (comuna Vrani)

-

-

X

-

-

-

-

-

Ciuchici (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Comorâşte (comuna Forotic)

-

-

-

-

-

-

-

X

Constantin Daicoviciu (comună)

-

-

-

X

X

-

-

-

Coronini (comună)

X

-

X

-

X

-

-

-

Cozla (comuna Berzasca)

-

X

X

X

-

-

-

X

Cracu Almăj (comuna Sicheviţa)

-

X

-

-

-

-

-

-

Cuptoare (comuna Cornea)

X

X

X

-

-

-

-

-

Divici (comuna Pojejena)

-

X

X

-

-

-

-

-

Dognecea (comună)

-

X

-

-

-

-

-

-

Domaşnea (comună)

-

X

-

-

-

-

-

-

Drencova (comuna Berzasca)

-

X

-

-

X

-

-

-

Duleu (comuna Fârliug)

-

X

X

X

-

-

-

-

Feneş (comuna Armeniş)

-

-

X

-

-

-

-

-

Gherteniş (comuna Berzovia)

-

-

X

-

-

-

-

-

Gornea (comuna Sicheviţa)

X

X

X

-

-

-

-

X

Greoni (comuna Grădinari)

-

-

X

-

-

-

-

-

Iabalcea (comuna Caraşova)

-

-

X

-

-

-

-

-

Iam (comuna Berlişte)

-

-

X

-

-

-

-

-

Iaz (comuna Obreja)

-

-

X

-

-

-

-

-

Ilidia (comuna Ciclova Română)

X

X

X

X

X

X

-

-

Ineleţ (comuna Cornereva)

-

-

X

-

-

-

-

-

Jupa (municipiul Caransebeş)

X

X

X

X

-

-

-

-

Lescoviţa (comuna Naidăş)

-

-

X

-

-

-

-

-

Liborajdea (comuna Sicheviţa)

-

-

-

X

-

-

-

-

Macovişte (comuna Ciuchici)

-

-

X

-

-

-

-

-

Mehadia (comună)

-

-

-

X

X

-

X

-

Mehadica (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Milcoveni (comuna Berlişte)

-

-

X

-

-

-

-

-

Moceriş (comuna Lăpuşnicu Mare)

-

X

X

-

-

X

-

-

Moldova Nouă (oraş)

-

-

-

-

-

-

-

X

Moldova Veche (oraş Moldova Nouă)

X

X

X

-

-

-

-

X

Naidăş (comună)

-

-

-

X

-

-

-

-

Nicolinţ (comuna Ciuchici)

-

X

X

-

-

-

-

-

Obreja (comună)

-

X

-

X

-

-

-

-

Oraviţa (oraş)

-

-

X

-

-

-

-

-

Pecinişca (oraş Băile Herculane)

-

-

X

-

-

-

-

-

Petrilova (comuna Ciuchici)

-

-

X

-

X

X?

-

-

Plugova (comuna Mehadia)

-

-

X

X

-

-

-

-

Poiana Mărului (comuna Zăvoi)

-

-

X

-

-

-

-

-

Pojejena (comună)

-

X

-

-

X

-

-

-

Potoc (comuna Sasca Montană)

-

-

-

X

X

-

-

-

Putna (comuna Prigor)

-

-

-

-

-

-

-

X

Radimna (comuna Pojejena)

-

-

-

X

-

-

-

-

Răcăşdia (comună)

-

X

X

-

-

-

-

-

Reşiţa (municipiu reşedinţă de judeţ)

-

X

-

X

-

-

-

-

Rusova Nouă (comuna Berlişte)

-

X

X

-

-

-

-

-

Sasca Montană (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Sasca Română (comuna Sasca Montană)

-

-

X

-

-

-

-

-

Sat Bătrân (comuna Armeniş)

-

X

X

X

-

-

-

-

Secăşeni (comuna Ticvaniu Mare)

-

-

X

-

-

-

-

-

Secu (municipiul Reşiţa)

-

-

X

-

-

-

-

-

Slatina-Nera (comuna Sasca Montană)

-

-

X

-

-

-

-

X

Slatina-Timiş (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Socol (comună)

-

X

-

X

-

-

-

X

Socolari (comuna Ciclova Română)

-

X

X

X

X

-

-

-

Străneac (comuna Sicheviţa)

-

-

X

-

-

-

-

-

Şopotu Vechi (comuna Dalboşeţ)

X

X

X

-

-

-

-

-

Şoşdea (comuna Măureni)

-

-

X

-

X

-

-

-

Şuşca (comuna Pojejena)

-

X

-

-

-

-

-

-

Ticvaniu Mare (comună)

-

-

X

-

-

-

-

-

Ticvaniu Mic (comuna Ticvaniu Mare)

-

-

X

-

-

-

-

-

Tincova (comuna Sacu)

-

-

X

-

-

-

-

-

Turnu-Ruieni (comună)

-

-

-

-

-

-

X

-

Valea Bolvaşniţa (comuna Mehadia)

-

X

-

-

-

-

-

-

Văliug (comună)

-

-

-

-

-

-

-

X

Vărădia (comună)

X

X

X

X

-

-

-

X

Vârciorova (comuna Bolvaşniţa)

-

-

X

-

-

-

-

-

Vrani (comună)

-

X

-

-

-

-

-

-

Vrăniuţ (comuna Răcăşdia)

-

-

X

-

-

-

-

-

Zlatiţa (comuna Socol)

-

X

-

X

-

-

-

X